W PMI Poland Chapter bardzo cenimy sobie możliwość rozwoju, jaką daje nam bycie częścią ogromnej społeczności kierowników projektów.

20 kwietnia odbyło się szkolenie dla wolontariuszy PMI PC, którzy posiadają aktywne członkostwo w naszym Stowarzyszeniu. Wydarzenie zostało zainicjowane i zorganizowane przez wolontariuszy obszaru NGO.

Do współpracy zaprosiliśmy wrocławską Fundację Dom Pokoju, która już od 17 lat niesie pomoc konkretnym ludziom, społecznościom, władzom miast oraz szeroko rozumianemu biznesowi, poprzez edukację, angażujące projekty, a przede wszystkim mediacje. 

Przedstawicielki fundacji, czyli Maja i Dorota, przybliżyły nam tematykę związaną z zarządzaniem konfliktem i efektywną komunikacją, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przez blisko cztery godziny uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznać teorie potrzebne do zrozumienia tego ważnego zagadnienia, jak również sami, poprzez pracę w grupach, mogli przeanalizować wiele przykładów z życia. Pomimo dość napiętego planu, prowadzące zachęcały do zadawania pytań i pogłębiania analizy przytoczonych sytuacji. 

Dzięki ciekawej i angażującej formie szkolenia mogliśmy spojrzeć na konflikt nie jak na zło konieczne, ale bardziej jak na drogę do zmiany. Każdy z nas na pewno już kiedyś był w sytuacji konfliktowej, ale czy widzieliśmy w niej potencjał do wzrostu osobistego lub zespołu? Czy umieliśmy dostrzec potrzeby drugiej strony? Motywację stojącą za podjętym działaniem? Czy rozumiemy jakie są wczesne symptomy braku porozumienia? Jak wygląda eskalacja konfliktu? A w końcu czy wiemy, jak nim skutecznie zarządzić, żeby efektem była nowa jakość, wartość?  

Po naszym spotkaniu zdecydowanie potrafimy odpowiedzieć na powyższe pytania przyspieszając skuteczne rozwiązanie konfliktu, wiemy jak zareagować w sytuacji konfliktowej, jak możemy ją przekuć w motywację i rozwój albo jak uniknąć konfliktu znając jego wczesne symptomy.

Jeżeli zainteresował Was temat zarządzania konfliktem, gorąco zachęcamy do zapoznania się z działaniami Fundacji Dom Pokoju na ich stronie internetowej lub ich Facebooku.

W naszych planach jest przygotowanie kolejnego szkolenia dla naszych członków i sympatyków zarządzania projektami. Jeżeli więc uważasz inicjatywy tego typu za wartościowe, zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności – jako wolontariusz lub jako członek Stowarzyszenia PMI Poland Chapter.